داربست مثلثی

داربست مثلثی اسکافلد چیست؟

در این مبحث به شرح داربست مثلثی اسکافلد می پردازیم. ساختمان سازی معقوله ای پیچیده و کاملا اصولی است. همانطور که مشاهده می کنید با افزایش جمعیت و گسترش شهرنشینی ساخت سازه های مرتفع و آپارتمان به طور چشم گیری رواج یافته است. بنابراین برای ساخت و ساز و دسترسی به نقاط بالاتر یک ساختمان نیاز به ابزار و وسایلی است که این امر را محقق سازد. داربست ها سازه های موقتی هستند که به طور عمده از جنس فلز یا چوب ساخته می شوند. این ابزار دسترسی به ارتفاع های بیش از ۲ متر را برای کارگران ساختمانی میسر می کند. اما داربست مثلثی اسکافلد چیست در ادامه ی این مطلب نکات جالبی در خصوص این مدل داربست برای شما عزیزان شرح خواهیم داد.

اسکافلد چیست ؟

اگر برای شما هم سوال شده داربست مثلثی اسکافلد چیست با ما همراه باشید. اسکافلد در لغت به معنی لوله است. به طور عمده در مبحث ساختمان سازی به اصطلاح اسکافلدینگ به معنی سیستم های داربست بندی تقلی می شود، که این داربست ها میتوانند در اشکال هندسی مختلفی ساخته شوند. طی این فرایند لوله های فلزی توسط اتصالاتی به یکدیگر متصل می شوند، و از اتصال آنها سازه ای مقاوم تهیه می شود. بنابراین میتوان حدس زد که اسکافلد مثلثی دارای ظاهری به اشکال هندسی مثلث است. اما هدف از ساخت این مدل داربست چیست و در واقع چه تفاوتی میتواند با سایر مدل های داربست داشته باشد.

مثلثی اسکافلد

اسکافلد مثلثی چیست

برای پاسخ به اینکه داربست مثلثی اسکافلد چیست باید گفت که این داربست ها از اتصال لوله های فلزی به یکدیگر تهیه می شوند به طوریکه هیچ شکاف و درزی در آنها دیده نشود. همین ساختار موجب افزایش تحمل لوله های داربست در برابر فشار و وزن زیاد می گردد. به این ترتیب لوله ها از قدرت باربری بالاتری برخوردار خواهند شد.

اجزای داربست مثلثی اسکافلد

پیش تر اشاره شد که از اتصال لوله ها به صورت مثلثی این سازه داربستی تهیه می شود. اما برای این کار و اتصال لوله ها به اجزایی مانند کفشک ها، پیچ تنظیم یا سرجک سقفی با قابلیت رگلاژ، میل مهار ضلعی و قطری و پین ها نیاز داریم. نحوه ی اتصال این اجزا نیز به این صورت است که بین دو عضو قائم مهار ضلعی قرار می گیرد. سپس مهار قطری نیز به حالت مورت بین دو لوله ی افقی نصب می شود. نقش سرجک سقفی قابل رگلاژ نیز این است که برای تنظیم ارتفاع مورد استفاده قرار می گیرد. بین پایه های داربست نیز کفشک ها قرار داده می شود که موجب تنظیم تعادل آن روی زمین می شود.

کاربرد داربست مثلثی اسکافلد

همانطور که اشاره شد داربست ها کاربرد گسترده ای در ساختمان سازی دارند. اما اسکافلد مثلثی چه کاربردی دارد. اسکافلد ها علاوه بر سازه های ساختمانی به منظور کفراژبندی دالان و زیرسازی پل ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع این داربست ها به دلیل برخورداری از مقاومت بسیار بالا جهت زیرساخت های بتنی بسیار گزینه ی مناسبی می باشند.

به دلیل طراحی خاص این داربست و تحمل وزن بالا امروزه در اکثر پروژه های ساختمانی از داربست های مثلثی استفاده می کنند. یکی از ویژگی های منحصر بفرد داربست های مثلثی که موجب کارایی گسترده ی آن شده این است که این داربست ها باری حدود ۱۴ تن را متحمل می شوند. بنابراین بدیهی است که در ساختمان سازی و پروژه های عمرانی از این مدل داربست استفاده نمایند.

راهنمای نصب داربست اسکافلد مثلثی

بعد از پاسخ به اینکه داربست اسکافلد مثلثی چیست نکته ی بسیار حائز اهمیت نحوه ی اصولی نصب و اجرای آن می باشد. چرا که شکل ظاهری این داربست با سایر سازه ها متفاوت است. دلیل عمده ی مقاومت بالایی اسکافلد مثلثی شکل هندسی آن است. بنابراین برای نصب آن نیز باید نهایت دقت را بکار گرفت. نصب اسکافلد همچون سایر سازه ها مرحله ای است و برای اجرا هر مرحله لازم است اصول و نکات ضروری را با نهایت دقت بکار گرفت.

داربست ها روی زمین نصب می شوند. بنابراین اولین و مهمترین نکته بررسی استحکام سطح مورد نظر است. برای این کار لازم است که استحکام زمین را محک بزنید چرا که در صورت سفت نبودن زمین امکان فرورفتن پایه ها در زمین وجود دارد. همین امر موجب بهم خوردن تعادل اسکافلد حین اجرا می شود. در صورتیکه از استحکام زمین اطمینان ندارید لازم است که زیر پایه ها، تخته های زیرپایی مخصوص قرار دهید.

مرحله ی بعدی که باید به آن توجه داشت این است که سطح مورد نظر باید کاملا هموار و صاف باشد. اهمیت تزار بودن زمین به این دلیل است که با قرار گرفتن پایه ها روی سطح بار و فشار حاصله به صورت یکسان بین پایه ها تقسیم می شود. اما اگر زمین مورد نظر تراز نباشد تعادل داربست را نیز مختل می کند.

بعد از اینکه از تراز بودن و استحکام سطح مورد نظر اطمینان حاصل نمودید، لازم است که لوله های داربست مثلثی اسکافلد را به یکدیگر متصل کنید. برای این کار می بایست ابتدا چهار عدد پاشنه به صورت مربع روی زمین قرار دهید. سپس چهار عدد میل مهار را روی پاشنه ها به همان حالت مربعی نصب کنید. مرحله ی بعدی این است که میل مهار را به صورت مورب اجرا نمایید. در نهایت با استفاده از پیچ تنظیم پایه ها را ثابت کنید.

یکی از نکات مهمی که در خصوص اجرای داربست مثلثی اسکافلد باید در نظر داشت این است که از سالم بودن لوله ها اطمینان حاصل نمایید. چرا که هر گونه خرابی از قبیل درز، شکاف، خمیدگی و یا شسکتگی در لوله موجب کاهش استحکام داربست می گردد.

مزایای داربست مثلثی اسکافلد

امیدواریم با خواندن این مطلب پاسخ مناسبی برای اینکه داربست مثلثی اسکافلد چیست یافته باشید. اما علاوه بر سطح دوام و مقاومت بالا، این داربست ها دارای ویژگی و مزایای متعددی نیز می باشند. به نوعی میتوان گفت در کنار هم قرار دادن این مزیت ها موجب محبوبیت داربست مثلثی بین سازنده ها شده است. در ادامه به برخی از این موارد اشاره داریم.

  • برخورداری از مقاومت بالا
  • سهولت در مونتاژ و دمونتاژ آن
  • افزایش بازدهی و سرعت ساخت و ساز
  • برخورداری از قدرت باربری بالا

شاید دیگر مقالات ما را نیز دوست داشته باشید :

کاربرد تخته سه لایی در صنایع مختلف

 

چوب چهار تراش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو − = 0

19 − 6 =