داربست مدولار مثلثی چیست؟

داربست مدولار مثلثی چیست؟

داربست یک سکوی موقتی (پلتفرم موقتی) است که در انواع مختلف وجود دارد. یکی از انواع مدل های آن ها داربست مثلثی یا داربست اسکافلد است. داربست مدولار مثلثی یکی از انواع سازه های موقتی مدولار است که سطح مقطع های طراحی شده برای آن به شکل مثلث هستند. این نوع سکوهای موقتی فلزی مثل دیگر مدل ها برای دسترسی آسان تر و راحت تر کارگران به نقاط مختلف سازه ها استفاده می شوند. دسترسی به نقاطی از ساختمان ها و سازه های صنعتی که در ارتفاع قرار دارند، مهم ترین دلیل وجود آن ها محسوب می شود. با به کار بردن این سکوهای فلزی کارگران می توانند با ایمنی بیش تر و مسلط تر به تمام نقاط سازه دست پیدا کنند. جالب است بدانید که اسکافلد در زبان انگلیسی همان داربست معنی می شود.

داربست مدولار مثلثی چیست؟

 

زمین مناسب برای داربست مدولار مثلثی کدام است؟

یکی از مهم ترین نکاتی که در مورد این نوع سازه ها باید در نظر گرفت، انتخاب زمین مناسب است. نصب داربست مهم ترین مرحله از مراحل کار کردن با این سازه های فلزی به شمار می آید. هر گونه کوتاهی در اصولی نصب کردن آن ها و عدم رعایت قوانین این کار می تواند خسارت های ناراحت کننده ای به وجود بیاورد. در رابطه با نصب کردن این نوع سازه ها با فریم مثلثی دقت به کیفیت سطح زمین بسیار اهمیت دارد.

سطح زمینی که این نوع سازه موقتی باید در آن جا برپا شود باید از سفتی و استحکام لازم برخوردار باشد. اگر سطح زمین به اندازه کافی سفت و محکم نباشد، بعد از بتن ریزی احتمال فرو رفتن پایه ها در زمین وجود دارد. به طور قطع با بی توجهی به این موضوع، ایمنی عموم مردم و کارگران با خطر مواجه خواهد شد. علاوه بر این، هزینه های متعددی که برای داربست بندی صرف شده است نیز به هدر می رود.

راه حل برای این مشکل

برای این که زمان برپایی این داربست فلزی در زمین هایی با استحکام متفاوت مشکلی ایجاد نشود، یک راه حل وجود دارد. شما می توانید برای زیر پایه های این سازه فلزی تخته های زیر پایی را مورد استفاده قرار دهید. به این ترتیب، زمان بتن ریزی هیچ مشکلی برای این سازه ها به وجود نخواهد آمد. آن ها کاملاً محکم در جای خود قرار می گیرند و تمام وزن موجود را تحمل می کنند.

داربست مدولار مثلثی چیست؟

 

مشخصات داربست مدولار مثلثی

از مشخصات این نوع سازه فلزی موقتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این نوع سازه موقتی دارای فریم های مثلثی است که ارتفاع آن ها ۵۰، ۷۵ و ۱۰۰ سانتی متر است.
 • مونتاژ فریم های مثلثی به صورت نری و مادگی انجام می شود.
 • این نوع سازه های فلزی توانایی باربری ۳ هزار تا ۱۴ هزار کیلوگرم بر متر مربع را دارند. میزان توانایی باربری این سازه های موقت به نحوه آرایش آن ها بستگی دارد. داربست های مدولار مثلثی را در زمان نصب با فاصله ای بسیار مناسب نسبت به یکدیگر قرار می دهند. همین خصوصیت که در مورد فاصله آن ها وجود دارد باعث می شود تا بتوان باری به اندازه ۱۴ تن را روی آن قرار داد.
 • از پیچ تنظیم به منظور رگلاژ نهایی ارتفاع استفاده می کنند.

کاربردهای داربست مدولار مثلثی کدام است؟

علاوه بر کاربرد اصلی این نوع داربست یعنی امکان پذیر کردن انجام کار به صورت درست و اصولی در ارتفاع، کاربردهای دیگری نیز برای آن وجود دارد. برخی از کاربردهای این سازه فلزی عبارت هستند از:

 • استفاده به عنوان زیر سازه برای پل ها در پل سازی: دلیل داشتن این نوع کاربرد این است که این سازه های موقت توانایی تحمل فشارهای خیلی بالا را دارند.
 • کفراژبندی دال های بتنی یا تیر
 • زیرسازی سقف های مرتفع و بسیار عظیم که دارای وزن زیادی هستند
 • زیرسازی سازه های سنگین
 • استفاده برای صنایع سنگین مثل صنایع نظامی، کشتی سازی، ماشین آلات، هواپیماسازی و قطعات عظیم صنعتی
 • استفاده در نصب تجهیزات نیروگاه ها، سیلوها، برج ها و تجهیزات پالایشگاهی
 • استفاده در انواع سازه های میزی
 • استفاده به عنوان جایگزینی عالی برای پروژه های تجاری: بهترین جایگزینی است که در پروژه هایی که جک های بسیار بلند را مورد استفاده قرار می دهند، می توان از آن استفاده کرد. به این ترتیب، انجام کارها فوق العاده راحت تر و با سهولت بیش تری پیش خواهد رفت.

داربست مدولار مثلثی چیست؟

 

مزیت های داربست مدولار مثلثی کدام است؟

این نوع داربست مثل سایر مدل ها برای کار در ارتفاع ساخته شده است ولی نسبت به سایرین مزایایی دارد. از مزیت های این نوع سکوی فلزی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

توان باربری بالا

این نوع داربست ها در ساختار خود دارای عضو مورب هستند. همین ویژگی باعث می شود تا از توان باربری بالایی برخوردار باشند. به این ترتیب به خوبی از عهده تحمل بارهایی با وزن های متفاوت بر می آیند.

مقرون به صرفه بودن

این سازه های موقتی قدرت، میزان مقاومت و استحکام بالایی دارند. با داشتن این ویژگی ها در مقایسه با سایرین از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر هستند. یعنی تمام ویژگی های مثبت را دارا بوده، در عین حال هزینه های آن ها نیز بسیار مناسب است.

استفاده در کارهای مشابه

یکی از ویژگی های بسیار عالی این نوع سازه این است که به راحتی می توانید آن را برای کارهای مشابه مورد استفاده قرار دهید. البته این سازه فلزی برای انجام شدن این کار یک خصوصیت ممتاز دارد. این خصوصیت ممتاز این است که برای به کار گرفته شدن در کارهای مشابه، نیازی به باز کردن آن ها از یکدیگر وجود ندارد. تنها یک جرثقیل لازم است تا کار انتقال این سازه فلزی را به راحتی انجام دهد.

داربست مدولار مثلثی چیست؟

 

 

راحت بودن نصب و جمع کردن

نصب و جمع کردن داربست مدولار مثلثی بسیار ساده است. این نوع داربست بدون این که به ابزار و تجهیزات خاصی نیاز داشته باشد، به راحتی قابل نصب خواهد بود. هیچ نوع اتصالات اضافی نیاز ندارد و تنها با چفت کردن قطعات با یکدیگر کار نصب آن انجام می شود.

راحتی کار

کار کردن با این نوع داربست مدولار فوق العاده راحت است. به صورتی که این نوع داربست های مثلثی را هر فردی می تواند مورد استفاده قرار دهد. حتی کارگرهای ساده نیز برای نصب و جمع کردن آن با هیچ گونه مشکلی مواجه نخواهند شد.

بالا رفتن سرعت انجام کار

راحتی برپا کردن و جمع کردن این نوع سازه فلزی مزیت دیگری نیز دارد. این ویژگی باعث می شود تا برای باز و بسته شدن آن بی نیاز از به کاربردن آچارهای مختلف باشید. به همین دلیل انجام کارها با سرعت بسیار بیش تری پیش خواهد رفت. در نتیجه با به کار بردن این نوع داربست ها عملکردها نیز در سطح بالاتری از نظر کیفیت قرار می گیرند.

سبک وزن بودن

فریم های مثلثی شکل این نوع سازه فلزی وزن کمی دارند. به همین دلیل است که این فریم ها را می توان به راحتی جا به جا کرد. به این صورت که هر فردی به سادگی از عهده حمل و انتقال آن ها بر می آید.

داربست مدولار مثلثی چیست؟

 

خرید داربست مدولار مثلثی

نکته آخر این است که برای خرید داربست از نوع داربست مدولار مثلثی به توانایی این سازه توجه کنید. یعنی دقت داشته باشید که سازه موقت انتخابی شما حتماً بتواند وزن بار و بتن ریزی را تحمل کند. علاوه بر این، مطمئن شوید محصولی که می خرید هیچ درزی نداشته باشد. چرا که وجود درز در این سازه ها باعث پایین آمدن استحکام آن ها می شود. بنابراین حتماً داربست مورد نظر خود را از فروشگاه های معتبر نظیر گرید ماژولار تهیه کنید. کیفیت انواع محصولات فلزی در این فروشگاه ها حرف اول و آخر را می زند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 1 = هشت