قالب بتن

قالب بتنی

قالب بتن چیست ؟

یکی از محبوب ترین مواد مصنوعی در ساخت سازه های بتن قالب بتن می باشد.

در طول دوره تاریخ از مواد دیگری نیز برای اتصال استفاده می شد ولی هر کدام از آنها پس از مدتی ترک می خوردند و از بین می رفتند اما از زمانی که از بتن استفاده شد این مشکلات دیگر به وجود نیامد. به همین دلیل بتن را قوی ترین و محکم ترین سازه به حساب می آورند.

قالب بتن به قالب های موقت و یا ثابتی گفته می شود که ذورن آنها بتن یا مواد مشابه برای قالب گیری ریخته می شود. در بافت سازه های بتنی قالب های بتن به تکیه گاه موقت داربست ها تکیه می کنند.

اولین کسانی که از سازه های بتنی استفاده کردند رومیان باستان بودند . کولوئیسم تا حد زیادی از بتن ساخته شده است همچنین گنبد بتن پانتئون نیز از بزرگترین بناهای تقویت شده دنیا به حساب می آید.

امروزه در مواد ترکیبی بتن تغییراتی حاصل شده است که قالب بتن را ارتقا داده است و به کیفیت آن اضافه کرده است . بتن را می توان در برابر فشار بالا قرار داد زیرا از خود مقاومت نشان می دهد.

تنها نقطه ضعف آن عدم انعطاف پذیری آن می باشد.

قالب بتن

قالب بتن

انواع قالب های بتن به شرح زیر می باشد:

  1. مجموعه قالب ها بتن مهندسی : این قالب ها از قالب های پیش ساخته چهارچوب از جنس چهار چوب های فلزی فولاد و یا آلومینیوم ساخته شده است و قسمت قابل توجه آن با مواد سطح سازه مانند آلومینیوم ، فولاد ، چوب و یا غیره پوشانده می شود. مهم ترین مزایای آن سرعت ساخت و تولید آن و همچنین هزینه پایین دوره عمر این محصول می باشد.
  2. قالب چوبی سنتی : قالب بتن در کارگاه ساختمانی از جنس چوب یا تخته سه لایه و یا تخته ی خرده چوب ضد رطوبت ساخته می شود. قالب های بتن بسیار آسان هستند اما برای سازه های عظیم زمان بر می باشند. این قالب ها نسبت به سایرین از طول عمر کمتری برخوردارند. اما از بقسه قالب ها انعطاف پذیر تر می باشد.
  3. قالب بتنی منعطف : این نوع از قالب منعطف است که وزن سبک و مقاومت زیاد ورقه های پلاستیکی باعث بهره بردن از سیال بودن بتن و بهینه کردن سازه های عمیق می باشد.
  4. قالب روپوش دار عایق موقت : این قالب ها از جنس قالب های بتنی عایق ساخته می شود. پس از شکل گیری و سفت شدن بتن در محل باقی می ماند و اثرات مفیدی مانند عایق کردن صدا و دما ، مقاومت و سرعت ساخت دارد.
  5. قالب بتنی کوفور یا صندوقی : این قالب بسیار مقاوم و بادوام است و از دو شبکه چهار خانه تقویت شده به وسیله پشت بندهای عمودی با رابط های پشت بند که می توانند تا بخورند و به دیگر جاها بروند تشکیل شده اند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش × = 42

6 + 3 =