چوب روسی

چوب چهار تراش

چوب چهار تراش

برای اینکه بتوان از چوب در صنایع مختلف استفاده کرد ، کنده های چوب را در اندازه های مختلف و بر اساس استانداردها و اصول از پیش تعیین شده برش می دهند.زمانی که چوب را به صورتی که مقطعی مستطیل و مربع داشته باشند به آن ها چهار تراش چوبی می گویند .چوب چهار تراش جزو چوب‌های مصرفی معماران و متخصصان حوزه ساخت و ساز است که با بهره‌گیری از متد چهارسوک برش می‌خورد.چهار تراش ها در اندازه های مختلف در بازار یافت می شوند .

 درختان سوزنی

درختان سوزنی همیشه مقاوم و سبز هستند؛ از همین رو چوب چهار تراشی که از درختان سوزنی به دست می‌آید، به مراتب عمر طولانی‌تری دارد و در برابر پوسیدگی بسیار مقاوم است.همین موضوع سبب شده از که از چوب چهار تراش درختان سوزنی بیشتر در ساخت اسکلت سازه‌ها ، ساخت خرپا ، شناژ یا همان کلاف کشی و کفراژبندی استفاده شود.نراد، سرو ، کاج و صنوبر از جمله درختان سوزنی برگ هستند که می‌توان از الوار آن‌ها در ساخت این چوب استفاده کرد.معروف‌ترین و البته پرکاربردترین چوب چهارتراش درختان سوزنی ، چوب حاصل از درخت نراد روسی است.

 سبک

چوب چهار تراش سبک ، نوع دیگری از چوب‌های استفاده شده در صنعت ساختمان‌سازی و معماری است که برش چهارگوش یا همان مکعبی می‌خورد.صنوبر تبریزی یا سپیدار تبریزی جزو درختانی هستند که می‌توان از آنها الوار مناسب چوب چهارتراش سبک به دست آورد.الوار این نوع از درختان به دلیل داشتن فضای خالی بین مولکول‎‌های سازنده ، جزو چوب‌های سبک به حساب می‌‌آیند که در حوزه معماری و ساخت و ساز هم کاربرد زیادی دارند.از چوب چهار تراش سبک در کفراژبندی سقف خانه‌ها استفاده می‌شود.

به دلیل اینکه چهار تراش سبک وزن بسیار کمی دارد، سقوط آن از ارتفاع نمی‌تواند برای انسان خطر جانی داشته باشد؛ از همین رو معماران با بهره‌گیری از همین نوع سبک در سقف سازه‌ها ، امنیت افراد داخل ساختمان را افزایش می‌دهند.در اتصالات مرتبط با چوب چهار تراش سبک بهتر است مقطع چوب آسیب نبیند؛ زیرا تضعیف و یا تغیر شکل مقطع قطعات چوب چهار تراش سبک می‌تواند منجر به شکستگی بدنه چوب شود.

 درختان پهن برگ

چوب چهار تراش درختان پهن برگ برخلاف دو نمونه‌ی قبل که بررسی کردیم ، مقاومت زیادی در برابر نیروی فشار و کشش وارد شده از سوی بخش‌های مختلف ساختمان ندارد و همیشه در معرض پوسیدگی قرار دارد؛ از همین رو معمولا از چوب چهار تراش درختان پهن برگ در ساخت فضاهای کوچک همچون آلاچیق‌ها استفاده می‌کنند.

چوبی که از درختان پهن برگ به دست می‌آید ، باید به شکلی استفاده شود که کاربران برای ترمیم و نگهداری به آن دسترسی داشته باشند.بسیاری از افراد برای نگهداری بهتر از بافت چوب چهارتراش درختان پهن برگ ، از رنگ چوب ، روکش‌های پلاستیکی و البته روکش ام دی اف استفاده می‌کنند.

چوب راش ، چوب ممرز ، چوب درخت افرا و چوب درخت چنار بهترین چوب‌های درختان پهن برگ هستند که می‌توان با بهره‌گیری از آنها چوب چهار تراش تولید کرد.برای اتصال چوب چهار تراش درختان پهن برگ، بهتر است تا حد امکان از پیچ و مهره و میخ و اتصالات قوی استفاده نشود، زیرا این چوب‌ها در ابعاد کوچک توانایی تحمل فشار این‌گونه اتصالات را ندارند و بهتر است از چسب چوب برای وصل کردن آنها به هم استفاده کرد.

 ضایعاتی

نوع دیگری از چوب چهار تراش هم وجود دارد که از ضایعات دیگر چوب‌ها به دست می‌آید.البته بسیاری از متخصصان چوب‌بری این چوب‌ها را جزو چوب چهار تراش نمی‌دانند؛ زیرا بسیاری از خاصیت‌های چوب نام‌برده را ندارند.کناره‌ی الوارهای استفاده شده یا ضایعات به دست آمده از محصولات دور ریخته شده از جمله مواردی هستند که می‌توان با برش صحیح ، از آنها چوب چهارتراش ساخت.

البته باید در نظر بگیریم که این چوب‌ها قطعا مقاومت زیادی ندارند ؛ زیرا معمولا این قطعات چوبی به مدت طولانی در معرض نور آفتاب و دیگر عناصر خارجی بوده‌اند.از همین رو بافت این چوب‌ها دیگر مقاومت اولیه را ندارد و شکننده است.همین موضوع سبب شده که از چوب چهار تراش تولید شده از ضایعات، فقط در طراحی داخلی و ساخت وسایل دکوراتیو استفاده شود.

درختان را بعد از قطع کردن به صورت کنده های چوب به کارخانه های فرآوری چوب می برند .در این کارخانه ها کنده های چوب را به شکل های مختلف برش می دهند و به فرآورده های مختلف چوبی تبدیل می کنند .از هر کدام از این فرآورده ها در کاربردهای مختلف بهره می برند .یکی از این فرآورده های چهار تراش چوبی نامیده می شود .

کاربردها

از این چوب برای ساخت اسکلت سازه‌های کوچک و بدون فونداسیون استفاده می‌شود.آلاچیق، انبار، سرویس بهداشتی، ویلاهای کوچک و دیگر سازه‌هایی که روی سطح زمین بنا می‌شوند، در حوزه‌ی معماری جزو ساختمان‌هایی محسوب می‌شوند که می‌توان اسکلت آنها را با بهره‌گیری از چوب چهار تراش ساخت.این چوب سطح مقطع مکعبی دارد و قطر سطح مقطع آن بین ۸ تا ۱۲ سانتی‌متر است.

اسکلت ساخته شده با چوب چهار تراش به هر اندازه که قرار باشد وزن بیشتری را تحمل کند، باید سطح مقطع بزرگ‌تری هم داشته باشد؛ از همین رو کارگاه‌های چوب‌بری بر اساس نوع نیاز مشتری می‌توانند اندازه مقطع چوب را تغییر دهند.البته عرض الوار هم در اندازه مقطع چوب چهار تراش تاثیر بسزایی دارد؛ به همین دلیل متخصصان این حوزه از درختان متفاوتی برای ساخت چوب مورد نظر ما استفاده می‌کنند.

این چوب به دلیل مقاومت بالایی که نسبت به نیروی‌های خارجی دارد، در کلاف کشی سقف و کف ساختمان‌های کوچک هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.کلاف کشی یا ساخت شناژ ، پروسه‌ای است که در آن ستون‌های پی را در سطوح مختلف به هم متصل می‌کنند ؛از همین رو برای سقف‌های سبک ویلا‌ها یا کف چوبی سازه‌ها، می‌توان از چوب چهار تراش به عنوان متریال اصلی کلاف کشی استفاده کرد.استفاده از چوب چهار تراش تنها مختص به صنعت ساختمان‌سازی و معماری نیست؛ بلکه در ساخت مبلمان و همچنین طراحی و معماری داخلی ساختمان هم از آن استفاده می‌شود.

انواع مختلف برش 

چوب گرد : این چوب ها را طوری برش می دهند که ضخامتی در حدود ۱۴ تا ۳۴ سانتی متر و طول شان نیز از ۷/۲ تا ۱۸ متر باشد .
چوب های بریده شده : برای تولید این چوب ها چوب های گرد را برش طولی می دهند .
بینه : از دونیم کردن چوب های گرد بینه به دست می آید .
تخته : به چوب هایی که به شکل مکعب مستطیل باشند و طول آن ها در حدود ۲ تا ۶ متر و عرض آن نیز ۱۸ تا ۳۰ و ضخامت آن ها نیز ۱ تا ۸ سانتی متر باشد تخته می گویند .
الوار : چوب های راست و بدون گره که چهار گوش و یا سه گوش هستند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


چهار + 8 =

18 − 4 =