تخته سه لایه

کاربرد تخته سه لایی در صنایع مختلف

کاربرد تخته سه لایی همواره یکی از پرسش های معمول برای بسیاری از افراد است.

تخته سه لا یک ورق ساخته شده از لایه های نازک چوبی است. برای تهیه این تخته ها، لایه های نازک چوبی به هم چسبانده شده و توسط دستگاه به هم فشرده می شوند تا یک ورق تشکیل شود. پس از چسباندن، ورق ها در دمای ۱۴۰ درجه سانتی گراد پخته می شوند تا به صورت تخته سه لا درآیند. این چوب مهندسی شده است و در ۵ نوع مختلف وجود دارد.

تخته سه لا با کیفیت بالا بسیار مستحکم است و در اثر تغییر رطوبت جو تاب یا ترک نمی خورد. همچنین ویژگی باعث شده تا این محصول، بسیار قابل اطمینان باشد و برای کاربردهای متنوع در جهان مورد استفاده قرار گیرد.

چنانچه قصد آشنایی بیشتر با تخته سه لا و انواع آن را دارید و می خواهید بدانید که کاربرد تخته سه لایی در صنایع مختلف چیست، تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

تخته سه لا چیست و چگونه ساخته می شود؟

همانطور که حتما می دانید، تخته سه لا یک محصول چوبی مهندسی است که از لایه های ورقه های نازک چوبی ساخته می شود. این لایه ها تحت فشار در دمای بالا چسبانده می شوند و یک ورق تخت ضخیم تر، قوی تر و انعطاف پذیر تر تولید می کنند.

هر ورق تخته ۳ لا با بخارپز کردن یا فرو کردن در آب داغ فرآوری می شود و سپس درون دستگاه تراش قرار گرفته و این بدنه را در لایه های نازک با ضخامت حدود ۱ تا ۴ میلی متر تراش می دهند. سپس هر یک از این ورق ها یک لایه از تخته سه لا را تشکیل می دهند.

این ماده به دلیل خواص بسیاری که دارد و همچنین هزینه اقتصادی آن، یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد در جهان است.

تخته سه لاِیه

انواع تخته سه لاِیه

پیش از آن که با کاربرد تخته سه لایی آشنا شوید، باید بدانید که این تخته در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند که بسته به نوع و کیفیت ساخت آن ها در بخش های مختلفی از صنایع مختلف کاربرد دارند.

تخته سه لا در ۵ نوع مختلف زیر وجود دارد:

 • تخته سه لا با چوب نرم
 • تخته سه لا
 • تخته سه لا گرمسیری
 • تخته سه لا انعطاف پذیر
 • تخته سه لا دریایی

انواع تخته سه لا چوب نرم، انعطاف پذیر و دریایی نسبت به سایر انواع این محصولات، بیشترین کاربرد را در مقیاس وسیع دارند. تخته سه لا نه تنها در ضخامت های مختلف بلکه در گریدهای مختلف نیز وجود دارد.

کاربرد انواع تخته سه لایی

بسته به نوع فعالیت، کاربرد تخته سه لایی در صنایع مختلف متفاوت است.

۱٫     تخته سه لا چوب نرم

 • کفپوش، دیوارپوش و سقف در ساخت و سازهای ساختمانی
 • پانل های مهار باد
 • بدنه داخلی خودروها
 • بسته ها و جعبه ها
 • نرده ها
 • پانل های معماری پیش ساخته در ساخت و سازها
 • سطوح آماده برای سازه ها

۲٫     تخته سه لایه

 • کف، دیوارها و سقف ها در وسایل حمل و نقل نظیر اتوبوس و تریلر
 • قالب های آماده در سیستم های سازه ای بتنی
 • کف کانتینرها
 • کفها در ساختمانها و کارخانه های مختلف مورد سایش زیاد قرار می گیرند
 • مواد داربست
 • مبلمان
 • تجهیزات ورزشی
 • آلات موسیقی

۳٫     تخته سه لا گرمسیری

 • تولید تخته سه لا معمولی
 • تولید قالب های بتونی
 • پایه کف
 • پانل های ساختاری
 • کف کانتینر
 • تخته لمین

۴٫     تخته سه لا انعطاف پذیر

یکی دیگر از انواع کاربرد تخته سه لایی در صنعت ساخت مبلمان است که در آن از یک ورق به طور مداوم استفاده می شود.

۵٫     تخته سه لا دریایی

از تخته سه لا دریایی در آشپزخانه ها، ادارات، بخش های تجاری و سایر مناطق مرطوب استفاده می شود. همچنین این نوع تخته ها در قایق ها نیز کاربرد دارند.

چگونه می توان از تخته سه لایی برای کاربردهای مختلف استفاده کرد؟

تخته سه لا به طور گسترده به عنوان چوب نرم و چوب سخت تولید می شود و بسته به نوع کاربری مورد نظر، در درجه بندی های مختلف در دسترس است.

 

در این قسمت سعی کرده ایم تا چند نمونه از چگونگی استفاده از تخته سه لا در بخش های مختلف را برای شما توضیح دهیم:

۱٫     کاربرد تخته سه لا به عنوان پوشش دیوار خارجی

ساخت دیوار مشترک در خانه های جدید، یکی از انواع کاربرد تخته سه لایی در ساخت و ساز است.

از صفحات تخته سه لا برای اتصال به هر داربست استفاده می شود تا مقاومت آن ها افزایش یابد و از جابجایی عمودی یا افقی جلوگیری شود تا ساختار قاب ها سالم و مربع نگه داشته شود.

این تکنیک به دلیل خاصیت انعطاف پذیری که دارد  در زیر باد شدید و هنگام زمین لرزه عملکرد خوبی دارد.

۲٫     کاربرد تخته سه لایی در دیوارهای داخلی

انواع خاصی از تخته سه لا برای قاب بندی دیوارهای داخلی مناسب است.

در بیشتر موارد تخته سه لاهای درجه A برای استفاده در دیوارهای داخلی بسیار عالی هستند و می توانند به راحتی رنگ آمیزی شوند. همچنین با رنگ آمیزی این تخته ها به راحتی می توان جلوه ای خیره کننده از چوب طبیعی را در فضای داخلی ساختمان ایجاد نمود. این مزیت خصوصا در ویلاها برای مطابقت با طبیعت پیرامون و همچنین در انواع دکوراسیون سنتی اهمیت دارد.

۳٫     کاربرد تخته سه لایی در سقف و کفپوش

یکی دیگر از انواع کاربرد تخته سه لایی در غلاف های سقف و یا به عنوان کفپوش است که امروزه در بسیاری از پروژه های ساختمانی انتخاب می شود.

صفحات تخته سه لا در کف، ممکن است شامل لبه های زبانه ای و شیاری باشند که به یکدیگر شکاف دارند تا بتوانند بار مورد نیاز را بدون تغییر و حرکت تحمل کنند. همچنین استفاده از این محصول در کف ساختمان، می تواند جلوه بسیار شیک و مدرنی در خانه ها ایجاد کند. این نوع کفپوش ها بسیار مقاوم تر از دیگر انواع کفپوش ها بوده و همچنین سطح گرمی را فراهم می نمایند.

تخته سه لا برای هر دو کاربرد در سقف و کفپوش عالی است.

۴٫     ساخت و ساز

پیمانکاران ساختمانی معمولاً از تخته سه لا برای ساخت گاراژها و یا سوله ها استفاده می کنند. کاربرد تخته سه لایی در ساختمان سازی شامل ساخت فرم ها، قالب ها و یا پانل های پیش ساخته است که در ساخت و سازهای بتونی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

۵٫     مبلمان

تخته سه لا می تواند یک ماده بسیار کاربردی و مقرون به صرفه برای ساخت مبلمان باشد.

در شرایطی که قصد دارند تا مبلمان چوبی با ظاهر زیبا و مقاوم تولید کنند، استفاده از تخته سه لا اهمیت پیدا می کند.

تخته سه لا تقریباً برای ساخت انواع مبلمان گزینه مناسب و البته مقاومی است. همچنین استفاده از تخته سه لا برای ساخت کمدهای سفارشی، قفسه ها، کتابخانه ها، میز های کنسول، میز کامپیوتر و بسیاری دیگر از موارد نیز کاربرد دارد.

۶٫     کابینت ها

تخته سه لا برای ساخت بدنه کابینت آشپزخانه، جارختخوابی ها، کمدهای دیواری اتاق خواب و موارد دیگر بسیار مناسب هستند.

تخته سه لا با کیفیت خوب در بیشتر موارد برای استفاده در پشت و کناره های کابینت مناسب است و از آنجا که ماندگاری بیشتری دارد، شکافته نمی شود و ماندگاری بالاتری نسبت به نئوپان یا MDF دارد.

۷٫     دیگر کاربردها

از دیگر موارد کاربرد تخته سه لایی می توان به مزایای عمومی آن اشاره کرد. تخته سه لایه به دلیل کاربردی بودن، برای بسیاری دیگر از پروژه های خانگی از ساخت اسکیت بورد گرفته تا ساخت خانه بسیار مناسب است. همچنین از دیگر کاربرد های این محصول می توان به تخته سه لایی برای معرق اشاره کرد. خرید تخته سه لایی برای معرق معمولا برای آموزشگاه ها، کاربران خانگی و سایر هنرمندان اهمیت دارد.

سخن نهایی

تخته سه لا یک محصول عالی است که در طیف وسیعی از ضخامت ها و درجه بندی ها با کاربرد های متنوعی از استفاده در فضاهای خارجی با قرار گرفتن در معرض رطوبت گرفته تا فضاهای خشک داخلی عرضه می شود. این چوب ها مقاومت بالایی دارند و به خوبی می توانند در بخش های مختلف صنایع و ساخت و ساز ها مورد استفاده قرار گیرند.

فروشگاه نادرزاده با سال ها فعالیت در زمینه انواع تجهیزات بتنی، مرکز معتبری برای خرید تخت سه لایی است. شما می توانید جهت خرید انواع تخته سه لا ایرانی، روسی، اندونزی و چینی به فروشگاه ما سری بزنید. همچنین در صورت عدم پیدا کردن محصول مورد نظر خود نیز می توانید با ما تماس بگیرید.

شاید دیگر مقالات ما را نیز دوست داشته باشید : 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 × = بیست هشت

4 × 2 =